nedeľa 31. augusta 2014

The Giver - Čoho všetkého by ste sa vedeli vzdať pre dokonalý svet?Predstavte si dokonalý svet - bez vojny, bolesti alebo hladu. Svet, kde máte dostatok jedla, rodinu a domov kde sa vaše deti môžu bez obáv hrať na ceste. Čo by ste obetovali pre život v podobnom svete? Pocity, farby, možnosť voľby? 


  “Získali sme kontrolu nad množstvom vecí. Ale ďalších sme sa museli vzdať.”

Jonas žije v dokonalej spoločnosti, kde sa zločin takmer nevyskytuje, každý ma svoju pridelenú prácu, pridelené jedlo, prideleného partnera a deti. O nejaký čas sa spolu so svojimi rovesníkmi stane „dvanástkou“ (Twelwe) a na výročnej ceremónií sa dozvie, akým smerom sa bude vyvíjať jeho ďalší život, a teda akú úlohu v spoločnosti mu určila Rada starších. Na rozdiel od svojich rovesníkov Jonas netušil, čo ho čaká. Netrávil väčšinu svojich dobrovoľníckych hodín starostlivosťou o starších ako jeho kamarátka Fiona, nebol technicky zdatný, ani neprejavoval špeciálne schopnosti v starostlivosti o deti. Nič z ponúkaných možností nebolo také šokujúce ako úloha Príjemcu – človeka, ktorý od Darcu prevezme spomienky na svet pred Rovnakosťou. Jediným varovaním pred významom a náročnosťou tejto úlohy je: Priprav sa na bolesť. Získať spomienky neznamená len spomienky na spoločnosť pred mnohými generáciami, ale vedieť o všetkom, čo sme stratili. Či už to bolo dobré alebo zlé. 

Lois Lowry vytvorila sterilný svet, bez akýchkoľvek výbežkov a narušení. Všetko je až bolestne rovnaké, bez prekvapení a otázok. Ľudia žijú svoje jednoduché životy pod prísne stanovenými pravidlami, ktoré popisujú nielen nočnú večierku, výber vášho partnera alebo povolania, ale aj počet narodených detí a ich prídel do jednotlivých rodinných jednotiek. Všetko je presne stanovené a naplánované, vrátane dňa kedy už nemusíte nosiť vlasy zapletené do vrkočov, alebo kedy dostanete svoj prvý bicykel. Spoločnosť, kde pojem „podeľ sa so svojimi pocitmi a snami“ naberá úplne iný rozmer, kde rodinní príslušníci medzi sebou povinne rozoberajú svoje pocity, aby ich pochopili, vysvetlili a neutralizovali. Jediný, kto sa tomuto svetu vymyká je Darca, pretože zdieľa spomienky na minulosť. Jedine on pozná pocit dotyku práve napadaného snehu, pocit skutočného šťastia, bolesti a osamelosti. Čitateľ sleduje Jonasa a jeho vnímanie daného sveta pred tým, než prijal spomienky a jeho vnímanie sveta a stanovených pravidiel v kontraste s vedomím, čo bolo a čo mohlo byť. Nielenže objavuje skryté zákutia komunity, ale sám začína pochybovať o správnosti pravidiel, ktoré doteraz tak dôsledne dodržiaval.

V Darcovi nie je ani tak dôležitý dej ako skôr myšlienky, ktoré reprezentuje. Obetujeme pocit hnevu, ale aj šťastia za vyblednutý pocit spokojnosti a naplnenia. Obetovali sme farby, aby sme potlačili rasizmus a nerovnosť. Vymenili sme slnečné lúče, farbu oblohy a základné ľudské pocity, aby sme dosiahli jednotvárnu spoločnosť. Odovzdali sme pocit lásky, aby sme nepoznali nenávisť. Vymenili sme všetko, čo nás robilo ľuďmi, aby sme dosiahli čo? Perfektný svet? 

Darca je kniha určená deťom a mládeži, čo badať na štýle akým je písaná, no jej myšlienky a odkaz sú vhodné pre všetky generácie. Je krásne napísaná, no pritom možno až príliš smutná a reálna. Učili sme sa, že svet ovládaný strachom a nenávisťou je zlý a jeho ideológia nesprávna. No nikto nám nepovie, čo si myslieť o svete ovládanom prísnymi pravidlami a potlačením akejkoľvek individuality alebo citov. Čo by ste obetovali vy pre život v perfektnom svete bez vojen, bolesti alebo hladu? Čoho ste ochotní sa vzdať a čo už je príliš veľa?
Originálny názov: The Giver
Séria: The Giver Quartet
Autor: Lois Lowry
Slovenský preklad: áno (Darca)
Podobné knihy:Momentálne mi napadajú len lacné YA :(

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára