sobota 6. apríla 2013

... a žili spolu šťastne až do smrti alebo čo učia moderné YA paranormals?Okrem absencie akéhokoľvek rozumného príbehu, či skôr absencie logického sledu dejovej línie a nulovej zápletky majú súčasné YA paranormals ďalšiu spoločnú vec, a to prvok silného monogamného vzťahu.  

Nezáleží na tom, či je hrdinka hlúpa, naivka alebo „silná“ osobnosť, alebo či je hlavná mužská postava upír, vlkolak, víla alebo len obyčajný smrteľník. Ich láska je tá pravá, večná a sú ochotní za ňu bojovať aj zomrieť. Odkiaľ sa berie táto téma? Je to novodobý jav, alebo sa objavoval aj v minulosti, len bol viac v úzadí? 

Námety o silnej a hlavne večnej láske sú staré ako prvé legendy, pripomeňme si Tristana a Izoldu alebo Rómea a Júliu. Milenci, ktorí (podľa ich predstáv) boli predurčení k tomu aby boli navždy spolu a ich láska bola silnejšia než smrť. Je dosť trúfalé hovoriť alebo sa zamýšľať nad otázkou, či aj súčasná literatúra prežije niekoľko storočí a stane sa súčasťou všeobecných znalostí. Pravdou však ostáva, že jadro témy ostáva rovnaké – mladí ľudia sa stretnú, zaľúbia (občas pomocou čarov) a zistia, že v živote ani v knihe nie je všetko jednoduché a o svoju lásku budú musieť bojovať. Našťastie novší hrdinovia nesledujú svojich predchodcov v záverečnej scéne opisujúcej spoločnú smrť. (Aj keď tu si nemôžem odpustiť poznámku, že aspoň túto satisfakciu nám mohli autorky dopriať.)

Poďme sa pozrieť na pár faktov.

1, Hrdinka a hrdina sa stretnú a zaľúbia na prvý pohľad. Občas to možno zaberie tých pohľadov viac, občas dokonca aj viac ako jednu stránku knihy, ale určitá forma príťažlivosti tu je. Či už v štýle „ach tie jeho magické oči“, alebo naňho z jedného alebo druhého dôvodu nemôže prestať myslieť - iskra sa objaví okamžite. Čo by som podobným knihám vyčítala asi najviac je to, že neposkytujú priestor na uveriteľnosť takéhoto vzťahu. Jednoducho  sa objaví a čitateľ ho má brať ako fakt, aby sa mohol ponoriť do citových výlevov hlavnej hrdinky, ktorá jednoducho neznesie byť čo i len hodinu odlúčená od svojho milovaného. Čo ma teraz privádza k faktu č.2.

2. Hrdinka musí byť za každých okolností so svojim vyvoleným a akékoľvek odlúčenie spôsobuje priam muky. Hrdinka nie je bez partnera nič, on vytvára jej svet, definuje ju samotnú a ak ho stratí, stratí samú seba. Je dosť smutným faktom, že mladé dievčatá sa neučia samostatnosti, ale skôr závislosti (psychickej a emočnej) na svojom partnerovi.

3, Vzťah nie je rovnocenný. Dievča ťahá vždy za kratší koniec. Ak je ich vzťah prerušený – preruší ho hrdina. Ten na to síce určite má ušľachtilé dôvody medzi ktoré určite patrí aj to, že ju chce ochrániť (pred sebou, pred niekým iným), priveľký rozdiel v spoločenskom postavení hrdinov (ten sa samozrejme nakoniec prekoná) alebo si tento vzťah musí hrdina v hlave patrične utriediť. Zásadne vzťah neukončuje/neprerušuje dievča. Ono by sa to trošku bilo s presvedčením, že hrdinka neprežije bez chlapa ani minútu.

4, keď hovoríme o nerovnocennom partnerstve, zamyslime sa trochu aj nad ideálnym hrdinom a jeho prejavmi lásky. Trošku žiarlivosti je možno prejavom lásky, ale existuje hranica, za ktorou sa silná láska mení na posadnutosť. Táto hranica nie je tenká, je to skôr hrubá čiara, zvýraznená niekoľkými výkričníkmi.
Môže byť milé, keď zaspíte a váš milovaný vás sleduje ako spíte. No rozhodne nie je milé, keď v podstate cudzia osoba vnikne do vášho domu, aby vás noc čo noc sledovala. A rozhodne nie je ospravedlnením to, že je sexy a neuveriteľne vás priťahuje.
Prejavom lásky je to, že sa partner správa civilizovanie k vašim priateľom, hoci mu nie sú dvakrát pochuti. Prejavom lásky nie je to, že sa do seba začnú navážať a urážať pri každej príležitosti ako dvaja kohúti na smetisku. Medzi láskou a posadnutosťou je veľký rozdiel a neviem ako tento svet skončí, ak si mladé dievčatá začnú tieto dva pojmy mýliť.

Ak sa odosobníme od literárnych schopností autoriek a originality príbehu – ostáva nám už len posolstvo, ktoré nám kniha prináša. Ide o snahu podporiť a naučiť budúcu generáciu monogamnému vzťahu, alebo ide skôr o obraz viery mladých dievčat v jedinú a pravú lásku, takú podobnú príbehom z rozprávok, v ktorých si hrdinka našla svojho princa a bola s ním šťastná až do smrti?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára