štvrtok 13. decembra 2012

Heart’s Blood - Kráska a zviera inak


Juliet Marilier je austrálska autorka, ktorá už pred rokmi dokázala, že vo svete moderného spracovania klasických rozprávok patrí k najlepším . S  Heart’s Blood (Krv Srdca) priniesla nový pohľad na pôvodnú rozprávku o Kráske a zvierati. 

Počas úteku pred svojou despotickou tetou narazí Caitrin na tajomnú pevnosť - Whistling Tor. Napriek varovaniam sa Caitrin rozhodne prijať ponuku pracovať ako pisár pre prekliateho pána pevnosti – Anluana. Jej práca sa zdá byť jednoduchá - prečítať, preložiť a prepísať stovky kníh, zvitkov a iných dokumentov než nastane koniec leta. 


Caitrin čoskoro zistí, že potrebuje viac ako len jej schopnosti pisára, aby túto úlohu splnila. Obyvatelia hradu sú viac než nezvyčajní a samotný Anluan je taký nepriateľský ako to len ide. Ale Whistling Toru skrýva oveľa viac ako sa na prvý pohľad zdá. Pred stáročiami sa tu odohralo niečo temné a Caitrin má len niekoľko týždňov na to, aby toto tajomstvo rozlúštila.

Heart’s Blood nie je jednoduché prerozprávanie starej rozprávky. Hoci nasleduje základný príbeh a hlavné znaky „Krásky a Zviera“ ako krásne dievča, prekliaty zámok a škaredého/deformovaného pána – príbeh samotný je iný a odohráva sa na pozadí Írska v 12. storočí. Preto je originálny svojim vlastným spôsobom a čitateľ nemá pocit že vie, čo sa stane, Štýl písania je plynulý a bohatý, postavy uveriteľné a samotný príbeh pútavý.

Túto knihu by som odporučila každému, kto miluje klasické príbehy, rozprávky, fantasy alebo len dobré príbehy.

Originálny názov: Heart’s Blood
Autor: Juliet Marilier
Slovenský preklad: nie
Podobné knihy: Daughter of the Forest, Wildwood Dancing, The Goose Girl (Shannon Hale)

1 komentár: